Zajímavá místa Rakouska

Rakousko ale pochopitelně není pouze Vídeň, a i přesto, že by vám pouze návštěva hlavního města pár dní bez problémů zaplnila, byste určitě neměli opomenout některé další pamětihodnosti, kterými jsou pro našeho souseda typické. Pokud zrovna nebudete lyžovat, nebo brázdit rakouské turistické trasy „po svých“, vyhraďte si pár dní i na další zajímavá místa v Rakousku.

Salzburg

SalzburgKdyž se řekne Salzburg, každému se musí vybavit hudební génius v podobě W. A. Mozarta, jehož je město rodištěm a navíc zde i většinu svého života strávil. Proto se nedivte, že nejnavštěvovanější památky jsou s jeho životem přímo spjaté, a že třeba na jednom z hlavních náměstí, Mozartově náměstí, uslyšíte třikrát denně jeho díla z místní zvonkohry. Nejznámější památkou, na kterou Salzburg každoročně láká turisty, je tak ulice Getriedegasse respektive dům č. 9, což je byt rodiny Mozartových. Dnes je tu muzeum a vidět zde můžete například první Mozartovy housle, nebo mnoho výstav s podobnou tématikou.

Když se lehce vzdálíte do mozartovské atmosféry, nabízí Salzburg i některé další památky světového měřítka. Například nejkrásnější náměstí Domplatz s ohromnou katedrálou ze 17. století, do které se vejde až 10 tisíc návštěvníku, okouzlí každého. Pokud si chcete užít příjemnou procházku, můžete vyjít na horu Festunsberg, která se tyčí nad městem, a kde se ve výšce 120 metrů nachází největší středověký hrad Evropy Festung Hohensalzburg, který je zachovaný ve své původní podobě. Zajímavý je pak i druhý břeh řeky Salzach, kde najdete tzv. Nové město v čele se zámkem Mirabell. Není náhodou, že je celé centrum už od roku 1996 na seznamu UNESCO.

Linz


LinzToto hlavní město Horního Rakouska, které je zároveň třetí největší v celém Rakousku, má turistům také co nabídnout, což dokazuje i fakt, že je nominované na Evropské město kultury roku 2009. Linz je charakteristický především vysokou hustotou památek, protože ať už se vydáte v centru kamkoliv, vždy na některou narazíte. Nejčastěji ale bývá zmiňováno Hlavní náměstí s barokním sloupem sv. Trojice, který byl postaven počátkem 18. století a měří 20 metrů. Jednou z dominant města je pak Linecký zámek, který pochází už z let okolo roku 799, a který v minulosti sloužil prakticky pro všechny účely – lazaret, trestnice, věznice apod., přičemž dnes je v něm velké hornorakouské muzeum. Nedaleko od zámku na břehu Dunaje najdete jeden z nejstarších rakouských kostelů, kostel sv. Martina, který se víceméně zachoval ve své originální podobě z osmého století.

Podle obyvatel je pak suverénní dominantou Lince Nový dóm, což je obrovská svatyně, do které se vměstná 20 tis. osob, a která byla postavena v roce 1862. Zajímavostí je, že její věž musela být zkrácena na 134 metrů, protože nesměla být vyšší než ta ze Svatoštěpánského dómu ve Vídni. Jinak je Linz i město moderních technologií, když se s nimi můžete seznámit v Muzeu budoucnosti, nebo lze navštívit známou a oblíbenou Lineckou ZOO.

Copyright © 2024 Dovolená v Rakousku | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Navštivte s námi Španělsko, Litvu, Korfu, nebo rovnou celou Ameriku... Vyjeďte na výlet po Saint-Tropez. Pro dobrodružnější povahy doporučujeme výlet do Indie. Nebo si můžete vyjet na víkend do Benátek v Itálii či Moskvy v Rusku... Je zima? Tak co děláte na letní webu, šupky hupky na lyžování v Rakousku.