Památky ve Vídni

Hlavní město Rakouska, Vídeň, je proslulá především svou unikátní architekturou, všudypřítomným okázalým luxusem, ale také neustále se posilujícím kontrastem právě mezi historii a modernou, což je obecně pro centra Evropy, jakým Vídeň bez pochyby je, typické. Na druhou stranu je logické, že sem turisté jezdí převážně kvůli historickým monumentům a ty moderní pochopitelně berou pouze jako zpestření jejich dočasného života ve Vídni, městě Mozarta, císařů a opery.

PraterPřejdeme rovnou ke konkrétním památkám, které můžete ve Vídni vidět, protože jich je opravdu hodně. V čele veškeré městské zábavy stojí Prater, který se za dobu své existence (založen byl už roku 1776 Josefem II.) vypracoval na neodmyslitelný symbol města. Jak mladí, tak starší návštěvníci se už při příjezdu do Vídně těší, že Prater navštíví. I když se o něm mluví jako o parku, který za pár let oslaví 235 let od svého vzniku, první atrakce se zde objevily až v 19. století a tou pilotní a zároveň stále nejslavnější je tzv. Wiener Riesenrad, což je obrovské a 64 metrů vysoké ruské kolo. Nejen že nabízí krásný výhled na celou Vídeň, ale také si zde můžete pronajmout speciální kabinku uzpůsobenou na romantickou večeři. V současnosti je tu zhruba 250 kolotočů, které potěší jak malé, tak velké, a které jsou v provozu od března do října vždy do jedné hodiny večerní. Vstup do areálu je zdarma, ale na atrakcích zaplatíte od 2,5 do 5 Eur za jízdu.

HofburgPamátkou, ze které čiší historie v ohromném množství už na první pohled, je císařský palác Hofburg. Někdejší sídlo monarchie dnes slouží jako kancelář rakouského prezidenta, ale také zde najdete spoustu zajímavých expozic, které lákají turisty z celého světa. Muzeum Sisi, ve kterém nahlédnete do života slavné císařovny, Stříbrná komnata z počátku 19. století, unikátní Španělská dvorní jezdecká škola přímo na nádvoří paláce, či Rakouská národní knihovna nepřestávají fascinovat. V nejstarší části Hofburgu naleznete tzv. Klenotnici, kde můžete spatřit například císařskou korunu Svaté říše Římské, jablko a žezlo z 10. století, což jsou pravděpodobně nejcennější artefakty v celém paláci. Podobnou hodnotu má i poklad Řádu zlatého rouna ve stejné části. Ohromné zahrady Volksgarten a Burggarten, či Muzeum Efezu atmosféru a celý zážitek ještě umocňují.

SchönbrunnZ dalších pamětihodností, které určitě stojí za návštěvu, musíme zmínit například zámek Schönbrunn, který sice nebyl původní součástí Vídně, když sloužil především císařovně Sisi jako letní sídlo, nicméně postupným rozšiřováním pod ní spadl. Na ohromnou katedrálu s názvem Stephansdom (dóm sv. Štěpána), nejznámější galerii města Vídně s názvem Albertina, či na domy od slavného architekta Friedensreicha Hundertwassera si určitě najděte čas. Pokud stále nebudete „mít dost“, je Vídeň známá i svým nepřeberným množstvím galerií a muzeí, takže si milovníci umění rozhodně přijdou na své. Celý den pak může příjemně zakončit návštěva Státní opery (Staatsoper), která patří mezi největší na světě, či některého z velké řady divadel.

Copyright © 2024 Dovolená v Rakousku | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Navštivte s námi Španělsko, Litvu, Korfu, nebo rovnou celou Ameriku... Vyjeďte na výlet po Saint-Tropez. Pro dobrodružnější povahy doporučujeme výlet do Indie. Nebo si můžete vyjet na víkend do Benátek v Itálii či Moskvy v Rusku... Je zima? Tak co děláte na letní webu, šupky hupky na lyžování v Rakousku.