Rakouská dálniční známka

Nikoho asi nepřekvapí, že je na všech rakouských dálnicích a rychlostních silnicích vyžadována dálniční známka. Nejen, že byste si jí měli před samotným odjezdem zakoupit (pokud nechcete ztrácet čas mimo dálnice), ale také byste měli získat alespoň základní povědomí o dopravě v Rakousku obecně, i když je pravda, že se v mnohém podobá té naší. Kam se pro známku vydat? Rakouská dálniční známka je u nás dostupná na většině benzinových stanic, které jsou v blízkosti hranic s Rakouskem. Pokud jí zde neseženete, budete muset počkat až na samotný hraniční přechod, nebo se s trochou rizika vydat na nejbližší čerpací stanici přímo v Rakousku. Obecně jsou ale bez problémů k dostání. Problém byste mohli mít pouze v případě desetidenní dálniční známky, kterou obvykle využívají turisté, pro které je Rakousko jen tranzitní zemí, a je tak především v letní a zimní sezóně těžko k dostání.

Cesta v AlpáchKdyž se zaměříme na ceny, tak je rakouská dálniční známka v tomto ohledu poměrně stálá. Ceny uvedeme v eurech, protože právě ty jsou stabilní – u českých prodejců se často mění stejně jako kurz eura. Pokud jste vlastníkem osobního automobilu, zaplatíte za nejčastější desetidenní variantu 7,70 Eur, za dvouměsíční 22.20 Eur a pokud byste chtěli dokonce roční, připravte si 73,80 Eur. V případě, že cestujete na motorce, bude vás rakouská dálniční známka stát 4,40 Eur na deset dní, 11,10 Eur na dva měsíce a 29,50 Eur na rok. Tyto ceny jsou pochopitelně platné na rakouské straně hranice. V Čechách je zvykem, že si prodejci něco přidají, takže můžete v praxi zaplatit víc. Každá rakouská dálniční známka pak má dva díly – jeden musíte nalepit na přední sklo a to buď vlevo nahoru nad řidiče, nebo nahoru doprostřed, a druhý si ponechat pro případnou kontrolu. Je logické, že nenalepená dálniční známka je neplatná.

Dálnice v RakouskuTeď už ke konkrétní cestě, jak se do Rakouska lze dostat. Prakticky nejčastější variantou je trasa po dálnici D1, která vede z Prahy do Brna, vyjet u Jihlavy a vydat se přímo na Vídeň. Pro turisty z Moravy bude mnohem praktičtější jet přes Brno a hraniční přechod Mikulov. Pokud jedete do Horního Rakouska, nebo více na západ (Salzburg), zvažte cestu po mezinárodní silnici E55. Jestli je vašim cílem Tyrolsko a Vorarlbersko, jeďte přes Německo po dálnici D5, přes Rozvadov a dále Regensburg, Mnichov a Innsbruck. Aby byl výčet kompletní, přidáme ještě všechny hraniční přechody: Studánky, Nová Bystřice, Dolní Dvořiště, Hatě, České Velenice, Mikulov a Halámky. Dálnice přímo v Rakousku jsou velmi udržované, přehledné a cestovat se zde dá bez nejmenších problémů.

Co se týče předpisů v Rakousku, jsou vcelku podobné těm, na které jste zvyklý. Vzhledem k tomu, že většina silnic vede přes horské úseky, mějte sebou patřičné zimní vybavení včetně sněhových řetězů, které mohou být povinné. Také počítejte s tím, že za některé vysokohorské spoje, či tunely mohou být účtovány vysoké poplatky. Při jízdě můžete mít v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu (při překročení je pokuta až 3500 Eur), nemusíte přes den svítit, ale vždy musíte mít zapnuté bezpečnostní pásy. V ostatních ohledech Rakousko řidiče nepřekvapí.

Copyright © 2024 Dovolená v Rakousku | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Navštivte s námi Španělsko, Litvu, Korfu, nebo rovnou celou Ameriku... Vyjeďte na výlet po Saint-Tropez. Pro dobrodružnější povahy doporučujeme výlet do Indie. Nebo si můžete vyjet na víkend do Benátek v Itálii či Moskvy v Rusku... Je zima? Tak co děláte na letní webu, šupky hupky na lyžování v Rakousku.