Obecně o Vídni

Vídeň, Rakousko

Hlavní a nejvýznamnější rakouské město Vídeň, kde žije přibližně 1,7 milionu obyvatel, se nachází v severovýchodní části Rakouska na řece Dunaj a z jedné strany je obklopeno Vídeňským lesem. Jedná se o kulturní, politické i hospodářské centrum země, v němž sídlí, kromě vládních institucí, také několik důležitých mezinárodních organizací, například OPEC, OBSE nebo UNOOSA.

První zmínky o oblasti, kde dnes leží Vídeň, sahají až do doby Římanů, kteří v těchto místech založili někdy v 1. století vojenský tábor Vindobona. Na tomto území také žily různé keltské kmeny. Největšího rozmachu se ale město dočkalo až za doby Rakouska-Uherska, kdy se poměrně z malého městečka stala významné velkoměsto, ve kterém byl dokonce postaven zámek pro císaře. Vídeň byla nejdříve součástí země Dolní Rakousko, ale to se změnilo v roce 1921, kdy byla vyčleněna jako samostatná spolková země.

Vídeň je známé jako město s velmi kladným vztahem k hudbě, především té klasické. Je známé jako kolébka valčíků a označováno za hlavní evropské město kultury. Asi neslavnějším místním skladatelem je Johan Strauss, ml., žili zde ale také Mozart, Beethoven nebo Schubert. Zájem o klasickou hudbu ale neslábne ani v dnešní době. To dokazuje například i to, že Vídeňská filharmonie získala ocenění pro nejlepší orchestr Evropy.

Do Vídně míří každoročně i mnoho českých turistů, kteří sem přijíždějí nejen za překrásnou architekturou a významnými historickými památkami, ale také za nákupy. Díky snadné dostupnosti se do této rakouské metropole můžete vydat i na oblíbený víkendový pobyt. Víkend by vám měl na prohlídky nejdůležitějším míst ve Vídni dokonale stačit. Na cestu do Vídně se můžete ideálně vydat například vlastním automobilem. Spolehlivé jsou ale také vlakové a autobusové spoje.

S ubytováním ve Vídni byste neměli mít vůbec žádný problém. Po celém městě se nachází dostatečné množství různých hotelů, penzionů a ubytoven, které nabízejí kvalitní služby. Pokud jde o ubytování, můžete se zde klidně ubytovat i ve velmi luxusním hotelu. Ceny za hotel se ve Vídni totiž v porovnání s ostatními evropskými metropolemi pohybují poměrně nízko. Jestliže se do Vídně chystáte v době, kdy se zde bude konat některý kongres nebo jiná důležitá událost, raději si rezervujte hotel dopředu. Problém nebudete mít ani se stravováním. Ve městě se nachází mnoho restaurací a dalších podniků, které nabízejí nejen rakouskou, ale také českou, řeckou, italskou nebo čínskou kuchyni.

Mezi nejvýznamnější místa ve Vídni patří rozhodně její historické centrum, které bylo dokonce v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Když už budete ve Vídni, nenechte si ujít návštěvu některého místní muzea či galerie. Dalšími Vídeňskými významnými místy jsou zámek Schönbrunn, palác Hofburg, katedrála Stephansdom, kostel Karlskirche, radnice Rathaus nebo barokní zámek Belvedere. S dětmi určitě navštivte zábavní park Prater.

 

Vídeň, RakouskoVídeň je hlavním a zároveň největším městem Rakouska. Z hlediska správy se jedná o statutární město, už od roku 1922 o samostatnou spolkovou zem, která je celá obklopena Dolním Rakouskem, a také o nejvýznamnější kulturní centrum celého státu. Její výhodná poloha na řece Dunaj, častá přítomnost veškerého umění a inteligence tehdejší rakouské monarchie a unikátní architektura neustále udávají jakýsi okázalý ráz celé Vídně. Není náhodou, že se jí přezdívá „město opery a umění“, nebo také „město Mozarta“. Její historie, monumentálnost a ojedinělá atmosféra jsou známé po celém světě a davy turistů si jí nemohou vynachválit. Podle mnohých průzkumů patří Vídeň k městům s nejvyšší kvalitou života.

Vídeň a její historie by klidně mohly tvořit samostatnou kapitolu, když se počínají psát už v 1. století před naším letopočtem. Právě staří Římané odhalili vynikající strategickou polohu tohoto místa a založili zde vojenskou osadu, kterou pojmenovali Vindobona. Na jednu stranu se zprvu jednalo o výborné útočiště na Dunaji, nicméně, jak se později ukázalo, volba to nebyla úplně šťastná, protože se Vídeň ocitla na kraji uherských plání a na hranici země, kde byla cílem mnoha nepřátelských útoků. Za všechny zmíníme obléhání Turky, které skončilo v roce 1683, Napoleonovu okupaci, či ataky sovětských vojsk. Největší rozvoj si Vídeň pochopitelně užívala v dobách slávy Rakouska-Uherska, kdy se z ní stalo téměř dvoumiliónové centrum veškerého života v císařství.

Vzhledem k tomu, že byla Vídeň odjakživa vnímána jako brána do Evropy, žije zde dnes mnoho početných menšin. Již tradiční je ta česká, která ale od roku 1918 neustále slábne. Na druhou stranu například počet Turků, kteří zde navazují na rodokmeny tehdejších kočovných kmenů, neustále narůstá. Z toho pochopitelně vyplývá mnoho konfliktů a to především náboženských, když je Vídeň striktně římsko-katolická, přičemž Turci jsou Islamisté. Jinak je Vídeň klidným a ve všech ohledech stabilním městem, které se mimo jiné proslavilo i kvalitní infrastrukturou v čele se slavným vídeňským metrem (U-Bahn), které má pět tras, 95 stanic a dostane vás opravdu všude. Zajímavostí je pak S-Bahn, což je městská železniční rychlodráha. Samozřejmostí jsou autobusy a tramvaje, nicméně trolejbusy byly v průběhu minulého století zrušeny.

Vídeň, RakouskoVídeň ale pochopitelně není pouze městem architektury a historie, ale poskytuje i velmi dobrou vybavenost z hlediska klubů, restaurací, diskoték apod. I když by vám to mohlo na první pohled připadat zvláštní, Rakušané obecně milují noční život a rádi se baví klidně až do ranních hodin. Tomu přesně odpovídá i Vídeň, takže se rozhodně nemusíte bát, že byste se nudili. Prakticky na každé ulici najdete některý z vyhlášených barů, či klubů. To samé se dá říct i o sportovním vyžití přímo ve Vídni, když je zde spousta stezek pro cyklisty a in-line bruslaře. V zimě je pak naprosto unikátní bruslení před radnicí Eistraum.

Copyright © 2024 Dovolená v Rakousku | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Navštivte s námi Španělsko, Litvu, Korfu, nebo rovnou celou Ameriku... Vyjeďte na výlet po Saint-Tropez. Pro dobrodružnější povahy doporučujeme výlet do Indie. Nebo si můžete vyjet na víkend do Benátek v Itálii či Moskvy v Rusku... Je zima? Tak co děláte na letní webu, šupky hupky na lyžování v Rakousku.